Samorządowcy łączą siły

Samorządowcy łączą siły

„W obliczu destrukcyjnych działań władzy Prawa i Sprawiedliwości wobec samorządu i jego mieszkańców, my samorządowcy zrzeszeni w Ruchu Samorządowym TAK! Dla Polski oraz Ruchu Samorządowym TAK! dla Polski – Dolny Śląsk, łączymy swoje siły i wspólnie podejmujemy działania na rzecz obrony lokalnych wspólnot” - napisano w preambule porozumienia, które podczas sobotniego zjazdu samorządowców podpisali prezesi obu stowarzyszeń: Jacek Karnowski i Jacek Sutryk. Podczas spotkania nie zabrakło odniesień do ostatnich zmian na szczeblu województwa śląskiego i sytuacji na Dolnym Śląsku.

Do kongresu zjednoczeniowego obu stowarzyszeń doszło w sobotę (26.11.br.) w Krotoszycach koło Legnicy.

- Chcemy być razem dla dobra naszych Mieszkańców, ponieważ naszym celem jest poprawa jakości życia lokalnych wspólnot. Wielkie wyzwania dodały nam sił i motywacji, ale łączy nas nie tyle „wspólny wróg”, ale wspólne wizje przyszłości, nadzieja na wyjście z kryzysów dzięki byciu razem, i wiara w siłę wspólnoty – mówił witając zebranych Jacek Sutryk, prezes Ruchu Samorządowego Tak! dla Polski – Dolny Śląsk.

Zgodnie z podpisanym dokumentem samorządowcy za główne cele stawiają sobie:

- PiS niszczy Polskę i zaczynają to widzieć także ci samorządowcy, którzy do tej pory nie byli z nami. Widzieliśmy to kilka dni temu na Śląsku, a przed nami kolejne regiony i miasta. Jesteśmy otwarci na wszystkich, dla których najważniejsze są: samorząd, decentralizacja, państwo prawa i Unia Europejska. Czekamy na was, zapraszamy do Ruchu Samorządowego. Bo my nie patrzymy na poglądy polityczne, ale liczy się dla nas samorząd i dobro każdego obywatela w naszych lokalnych wspólnotach. Na Dolnym Śląsku wiecie bardzo dobrze jak ważny jest samorząd województwa i jak źle on tutaj działa. Trzymajmy się razem, dziękuję za zaproszenie i cieszę się, że jeszcze bardziej będziemy pracować razem – mówił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i prezes Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.

Podczas spotkania nie zabrakło odniesień do niedawnej zmiany władzy na poziomie wojewódzkim w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Przypomnijmy, że w poniedziałek (21.11. br.)
opozycja uzyskała większość w Sejmiku Województwa Śląskiego. Po przejściu marszałka Jakuba Chełstowskiego z Prawa i Sprawiedliwości do Ruchu Samorządowego "TAK! Dla Polski", PiS straciło władzę w województwie, a opozycyjni radni wybrali nowy Zarząd Województwa Śląskiego. - To pierwsze miejsce, w którym Ruch Samorządowy TAK! dla Polski jest odpowiedzialny tak mocno za województwo – komentował mediom Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca i przedstawiciel Ruchu Samorządowego TAK! dla Polski w woj. śląskim.

- Cieszę się że Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski się wzmacnia, że tworzy struktury regionalne. Cieszę się z tego co wydarzyło się na Śląsku. Nie można trzymać i współpracować z tymi, którzy niszą samorząd. My też musimy odbić Dolny Śląsk z rąk PiS-u i tzw. Bezpartyjnych Samorządowców – mówił w specjalnym nagraniu wideo do zebranych na kongresie zjednoczeniowym na Dolnym Śląsku Rafał Trzaskowski, szef Rady Programowej Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.

Senator Wadim Tyszkiewicz: - Samorządu trzeba bronić jak niepodległości. Jeżeli PiS dalej utrzyma się u władzy, w co nie wierzę, to samorząd będzie niszczony, a wchodzenie w układy z opcją rządzącą nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlatego musimy być też wyczuleni na tych samorządowców, którzy sprzeniewierzyli się samorządowi, którzy robią mu krzywdę.

Dorota Zmarzlak, wójt gminy Izabelin podczas kongresu zjednoczeniowego: - Jeśli ktoś nie mówi prawdy, to trzeba nazwać go kłamcą. Musimy mówić ludziom jak jest, choć wiem, jako wójt małej miejscowości, że bywa to trudne. W nowej Polsce, przyszłoroczne wybory muszą być wygrane nie tylko w dużych miastach, ale także w miasteczkach i na wsiach.

Gości w wyjątkowym miejscu niedaleko Legnicy przywitał Tadeusz Krzakowski. – Cieszę się, że widzę na sali wielu moich przyjaciół. Czasem wywodzimy się z różnych formacji politycznych, ale mamy jeden rodowód polityczny: samorząd. Mam nadzieję, że to spotkanie to początek naszej wspólnej drogi – mówił prezydent Legnicy.

Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha: - Mamy na Dolnym Śląsku doświadczenia wyjątkowe w skali kraju. To wyjątkowość naszego województwa. Patrząc na sale, widząc kto jest w naszym ruchu na Dolnym Śląsku, jestem pewien, że wygramy nadchodzące wybory. Musimy być aktywni i się jednoczyć.

Marek Łapiński, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego: - Chcemy, aby hasło „Cała Polska w cieniu Śląska” obowiązywało w całym kraju, także w sejmiku województwa dolnośląskiego. Chcemy odbić nasz wojewódzki samorząd z rąk PiS-u, Nowoczesnej i tzw. Bezpartyjnych Samorządowców. Wierzę, że to się w najbliższych miesiącach uda. Jesteśmy otwarci na tych, którzy dzisiaj tworzą koalicję z PiS-em, ale ich polityczne DNA jest po stronie samorządowej.

Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski skupia obecnie ponad 550 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którzy reprezentują ponad 30 mln mieszkańców Polski.