TAK dla Polski spotkania z partiami politycznymi

TAK dla Polski spotkania z partiami politycznymi

Samorządowcy przekonują do wspólnego startu w wyborach i poważnego potraktowania interesów samorządów i ich mieszkańców w programach politycznych partii.

Przedstawiciele zarządu Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski spotkali się dziś (11.01.22) z liderami głównych ugrupowań opozycyjnych w polskim parlamencie. Samorządowcy z największej organizacji zrzeszającej prezydentów, wójtów i burmistrzów ze wszystkich województw mówią wprost: rozmawiamy z siłami prodemokratycznymi, by doprowadzić do wspólnego zwycięstwa w kolejnych wyborach. Samorządowcy w ten sposób, chcą bronić interesów mieszkańców i zapobiec dalszej destrukcji Polski.

W ciągu ostatnich trzech lat wielokrotnie pokazaliśmy, że razem możemy więcej, choćby zatrzymując wspólnie szaleństwo wyborów kopertowych, do których dążył PiS, wygrywając wybory samorządowe w Rzeszowie czy doprowadzając do paktu senackiego – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i prezes Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski.

Chcemy być spoiwem demokratycznych sił w Polsce. Partie opozycyjne muszą się porozumieć, żeby powstrzymać destrukcję naszego kraju. Dzisiaj Donaldowi Tuskowi, Szymonowi Hołowni, Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi, Włodzimierzowi Czarzastemu i Krzysztofowi Gawkowskiemu, zaproponowaliśmy to samo – by siły opozycyjne wystartowały z jednej listy wyborczej w wyborach parlamentarnych – podkreśla Jacek Karnowski, prezes Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski.

- Przedstawiliśmy partiom nasze postulaty merytoryczne - główne tezy i założenia, które jako ogólnopolska organizacja zrzeszająca ponad 300 samorządowców chcemy realizować: zmiany w edukacji, energetyce i w ochronie zdrowia, powołanie Funduszu Rozwoju Polski Lokalnej, działania na rzecz decentralizacji władzy i silnych samorządów – tłumaczy Dorota Zmarzlak, wójt gminy Izabelin.

- Samorządowcy potrafią się jednoczyć, potrafią pracować dla swoich mieszkańców. Pokazujemy, że można działać razem, że wspólne cele, jakimi są rozwój miast i wsi, którymi zarządzamy oraz poprawa jakości życia mieszkańców są dla nas najważniejsze. Liczymy, że także opozycyjne partie polityczne będą potrafiły się porozumieć – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, przewodniczący Rady Politycznej Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.

Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski to w założeniach projekt nie „przeciw”, a „za” – demokracją, rozwojem, poprawą życia mieszkańców, państwem prawa, bo komunikacja miejska, szkoły, parki i chodniki nie mają barw partyjnych i służą każdemu niezależnie od prezentowanych poglądów.

– Przyświeca nam wizja pozytywna. Tą wizją jest Rzeczpospolita Samorządna. To o niej myśleliśmy, gdy w Gdańsku, w 2019 roku, podpisywaliśmy się pod 21 tezami. To wizja państwa administracyjnie zdecentralizowanego, ale spojonego silną tkanką społeczną – tłumaczy Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

– Niestety ostatnie lata rządów to destrukcja i destabilizacja samorządności w Polsce. A każdy kolejny pomysł Jarosława Kaczyńskiego odbiera podmiotowość mieszkańcom wspólnot lokalnych. Najwyższy czas na zmianę, czas na TAK! dla na ludzi odpowiedzialnych i dbających o silną Polskę i silny samorząd. To także czas na TAK! Dla realnego współrządzenia kobiet i mężczyzn w polskim parlamencie i samorządzie – podkreśla Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Samorządowcy domagali się również od partii opozycyjnych wspólnych pomysłów i działań, które naprawią bałagan podatkowy wynikający z tzw. Polskiego Ładu. Przypomnijmy, że samorządowcy jako pierwsi podnieśli alarm w momencie pojawienia się projektu ustawy o Polskim Ładzie. Ostatnim raz 13 października br., kiedy blisko tysiąc samorządowców pod Sejmem RP apelowało do polityków opozycji i Marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zmiany w projekcie tej ustawy.

– Polski ROZKład przetrzebi budżety gmin, a w konsekwencji portfele mieszkańców. 125 mld zł! Aż tyle stracą samorządy w wyniku Polskiego Ładu w ciągu dekady. Dzięki naszym twardym dyskusjom z rządem znalazły się jakikolwiek pieniądze będące częściową rekompensatą strat z obcięcia przez rząd wpływów z podatku PIT do gmin – przypomina Jacek Karnowski, lider Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski.

Samorządowcy zwrócili uwagę liderów partii opozycyjnych także na fakt, że negatywne skutki Polskiego Ładu, niepokojąco wysokiej inflacji (8,6%!) i gigantycznych podwyżek cen gazu i energii elektrycznej lada moment odczują nie tylko samorządy jako organy zarządzające miastem czy gminą, ale także zwykli mieszkańcy, przedsiębiorcy czy nauczyciele. Już pod koniec stycznia Polki i Polacy zapłacą o połowę więcej za prąd i gaz, otrzymają niższe wynagrodzenie za pracę, a wielu z nich także niższą emeryturę.

– Poza Polskim Ładem dodatkowym wyzwaniem finansowym stają się właśnie kolosalne dla samorządów podwyżki cen energii elektrycznej i gazu – tylko w 2022 roku od 60 % do 180 % więcej miasta, gminy i powiaty zapłacą za prąd, a od 300 % do 450% za gaz – dodaje Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki.

– W samorządach podwyżki cen gazu i prądu dotykają przedsiębiorstwa komunalne, które świadczą usługi dla mieszkańców, co w konsekwencji spowoduje, że każde gospodarstwo domowe zapłaci wyższe rachunki za śmieci, wodę, ścieki czy komunikację publiczną – tłumaczy Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt Dąbrowy.

We wtorek przedstawiciele zarządu Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski spotkali się z Donaldem Tuskiem z PO, Szymonem Hołownią z Polska 2050, Władysławem Kosiniak-Kamyszem z PSL i Włodzimierzem Czarzastym i Krzysztofem Gawkowskim z Nowej Lewicy.

- To były bardzo dobre i obiecujące spotkania. W rzeczywistości fundowanej przez PiS politycy prodemokratyczni znajdują punkty wspólne do dalszego działania. Na szczegóły konkretnych rozwiązań przyjdzie jeszcze czas. Jesteśmy dobrej myśli – podsumowuje spotkania Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

W rozmowach z liderami Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Nowej Lewicy i Ruchu Polska 2050 prowadzili reprezentanci Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski:

Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski to największa organizacja zrzeszająca ponad 300 polskich samorządowców ze wszystkich województw. Założyciele ruchu reprezentują regionalne organizacje samorządowe zrzeszające m.in. 5 marszałków województw, 51 prezydentów, 60 burmistrzów i 51 wójtów i reprezentujące łącznie ponad 22 mln Polek i Polaków.

Do pobrania